Sv. Miklavž, Cicelj, Murovica
V okolico Ciclja, kamor smo se odpravili včeraj, nas bržkone nikoli ne bi zaneslo, če se ne bi ukvarjali z geolovom. A v tem primeru bi bili revnejši za izkušnjo mirnega sprehoda po gozdnem grebenu v bližini geometrijskega središča Slovenije, katerega okolica ponuja tudi številne druge zanimivosti. Pogosto je spoznavanje takšnih manj znanih lepot lahko celo prijetnejše od obiska bolj obleganih vsem znanih ciljev. Poskusite kdaj tudi sami!
Pot do izbranega izhodišča si tokrat zasluži nekoliko podrobnejši opis. Štajersko avtocesto je potrebno zapustiti na izvozu za Dol pri Ljubljani in zaviti proti Litiji. V drugem krožišču, ki se nahaja v bližini vasi Dolsko, je potrebno izbrati tretji izvoz, torej zaviti v levo. Že pri naslednjem odcepu je potrebno zaviti desno, kamor nas usmeri kažipot za Križevsko vas, naš cilj. Preostane nam le še nekaj kilometrski vzpon po ozki asfaltirani cesti do cerkve Sv. Križa na samem začetku vasi, kjer lahko avto pustimo na majhnem parkirišču. Le nekaj 100 m pred tem lahko na desni strani ceste opazimo rojstno hišo barona Jurija Vege, znanega slovenskega matematika.
S parkirišča skozi vas še naprej sledimo asfaltni cesti, po kateri smo se pripeljali. Na koncu vasi se asfalt konča in nadaljujemo po makadamu do Velike vasi. Na razcepu v vasi izberemo levo cesto, ki nas pripelje do gasilskega doma, pri katerem se obrnemo ostro levo in ob domačiji na desni strani že opažimo kažipot za Sv. Miklavž. Temu seveda sledimo v gozd na dobro utrjeno in shojeno markirano pot, ki pa je precej strma. Nekje na polovici se z desne pridruži nekoliko širša nemarkirana pot, ki ravno tako prihaja iz smeri Velike vasi. Ko se gozd malo razredči, smo že dosegli križišče s potjo s Sv. Miklavža proti Ciclju. Mi seveda nadaljujemo desno in se prek travnika povzpnemo do cerkve, od koder sam na odpre lep pogled na okolico.
S cerkvenega hriba smo se ponovno spustili do vasi. Na prvi hiši, kjer se konča asfaltirana cesta, najdemo vpisno knjigo, nato pa nadaljujemo proti Ciclju. Takoj za omenjeno hišo nas markacije sicer usmerijo levo, mi pa smo nadaljevali po cesti in levo zavili šele v križišču in nato nadaljevali po makadamski cesti proti vodnemu zajetju, da bi si ogledali male smučarske skakalnice, ki so jih domačini uredili nad jaso v njegovi bližini. Od tam smo se po gozdni cesti na levi strani zajetja povzpeli v hrib in ji sledili, dokler nismo opazili markacij, ki so se ji pridružile z leve. Šlo je za pot, kateri v vasi pod cerkvijo nismo želeli slediti.
V nadaljevanju nas lepo urejene markacije vodijo po grebenu Ciclja. Sprva po širši gozdni cesti, od sveže poseke naprej po dobro shojeni poti. Na najvišjem vrhu grebena nas pričaka vpisna knjiga z žigom, poleg pa klop, na kateri si lahko privoščimo krajši počitek. Z vrha markacijam še naprej sledimo po grebenu. Za tiste, ki bi radi izlet skrajšali, se v levo odcepijo kar tri poti. Tik ob vrhu markirana pot vodi v Veliko vas, čez čas se odcepi še ena proti Križevski vasi; ko pridemo do makadamske ceste, pa se lahko v Križevsko vas spustimo tudi po njej.
Slednjo možnost smo si mi prihranili za zaključek izleta, namesto tega pa smo tej isti makadamski cesti sledili v drugo smer, proti desni. Po njej smo se spustili do Javoršice, od koder smo se lahko naužili pogleda na Moravško dolino, v daljavi pa smo v meglicah videli tudi Kamniško Savinjske Alpe. Če si zgolj zaradi lepega razgleda ne želite nakopati dodatnega vzpona, lahko na prvem desnem ovinku makadamske ceste sledite markacijam v hrib in se na Murovico povzpnete po poti, po kateri smo se mi vrnili. A tako boste del poti prehodili v obe smeri, čemur se mi radi izognemo, če je le mogoče.
Mi smo se na Murovico povzpeli iz Javoršice. Na mestu, kjer se makadamska cesta pridruži asfaltni, na levi opazimo vodno zajetje, na njem pa že nekoliko zbledelo markacijo, ki označuje pot mimo zajetja. Po njej smo se v družbi markacij povzpeli na Murovico # s severne strani. Poleg vpisne knjige nas na drevesu poleg nje pričakata zvončka, katerih zvonjenje obiskovalcem prinaša srečo. Z vrha smo nadaljevali proti vzhodu do razpotja, kjer smo izbrali pot proti Ciclju, čeprav se začne v nekoliko nenavadni smeri. To se kmalu popravi, ko nas ne najbolj opazen kažipot usmeri v desno. Sledi še nekaj vijuganja med vrtačami in že smo ponovno na makadamski cesti. Tokrat smo ji seveda sledili po južnem pobočju grebena vse do našega parkirišča, kjer se je pridružila asfaltirani cesti skozi vas.
Oglejte si album slik z izleta.
Oglejte in prenesite si zemljevid poti.
Naročite se na vir RSS.
6 Komentarji:
Pozdravljeni!
Zanima me, koliko časa vzame ta krožna pot. Nameravam se namreč odpravit po službi, s hojo bi pričel okoli 16:30, pa me skrbi, da bi me dohitela tema. Sem pa hiter pohodnik. Hvala!
GPS je na koncu pokazal 11,5 km in dobrih 500 m višinske razlike. 3 do 3,5 ure bi morale biti dovolj, od 20h do teme je pa v tem času tudi še nekaj rezerve.
Hvala za vaš odgovor. Upam samo, da bom uspel najti točno vašo pot, ker opis zveni precej kompliciran. Spročim, kako sem se znašel. Bi lahko mogoče to mapo naložil v kakšen Android program, da bi me vodila? Hvala!
Ne poznam prav dobro tovrstnih aplikacij za Android, ker imam namensko napravo GPS. Morda bi se v ta namen lahko uporabilo Backpacker GPS Trails. Pot je seveda moč prenesti v različnih formatih od tu.
Svs se s tastom znašla navsezadnje tudi brez GPSa. Sem pa s sabo imel sprintan tale tvoj opis in nama je res pomagal (brez bi bila kar težka). Res pohvale za dober opis! Sva pa šla po isti poti, edino nazadnje sva skrajšala in se nisva spustila do Javoršice, ampak sva zavila levo v gozd in se po isti poti vrnila nazaj do makadama. Porabila sva cca 2 in pol uri, s tem, da sva vmes pozobala ogromno divjih češenj in tudi na vrhu Ciclja ter Murovice vsakič počivala cca 10 minut. Super tura! Hvala še enkrat!
Hvala, za povratno informacijo. Me veseli, da vam je bil izlet v veselje. Zapisano zna pa tudi še komu priti prav.
Objavite komentar